Kilka faktów o sztukaterii
Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów). Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.
W chwili obecnej często zastępowane są elementami wykonanymi ze styropianu z naniesioną powłoka zabezpieczającą. Istnieją dwie metody nakładania warstwy zewnętrznej, tj.:
metoda ciągniona ? styropianowy kształt jest przeciągany pod odpowiednią formatką z jednoczesnym nałożeniem masy kwarcowej; ta metoda zapewnia wysoką ostrość krawędzi, co wpływa na jakość produktu końcowego,
metoda natryskowa ? ręczne natryskiwanie masy akrylowej; ten sposób nie gwarantuje jednakowej grubości listwy oraz krawędzie są bardziej "zlane"; metoda stosowana najczęściej przy produktach niewymiarowych lub niepowtarzalnych.
Sztukaterię można podzielić ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się sztukaterię elewacyjną oraz wewnętrzną, do której zaliczają się listwy przysufitowe, ścienne, przypodłogowe oraz rozety i ramy (obrazów, luster, itp.).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria
Sufit w klasycznym wnętrzu
We wnętrzach inspirowanych stylem klasycznym ważnym elementem jest sufit. Może być zdobiony sztukateriami: listwami, rozetami lub gzymsami. Tradycyjne gipsowe cechuje między innymi niepowtarzalność wzorów, które można tworzyć według własnego projektu. Dostępne są też elementy z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). To materiał twardy, wykorzystuje się go na ornamenty o wyrazistej stylistyce, podobnie jak sztukaterie z poliuretanu, który dodatkowo można wyginać. Rzadziej stosuje się droższe sztukaterie z granulatu Verofill ? glinokrzemianowych mikrogranulek połączonych żywicą.
Źródło: http://muratordom.pl/wnetrza/pokoje-dzienne-jadalnie/sztuka-harmonii-styl-klasyczny,68_5041.html
Sposób na przyozdobienie współczesnych domów jednorodzinnych
Statystyki jednoznacznie pokazują, że coraz większa część społeczeństwa decyduje się na wybudowanie własnego domu jednorodzinnego, który jest nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem, aniżeli konwencjonalne mieszkanie w bloku. Przede wszystkim dlatego, że posiadamy więcej przestrzeni mieszkalnej oraz posesję, na której znajdować może się nasz ogród rekreacyjny. Współcześnie, zdecydowana większość ludzi chce się wyróżniać na te innych, co wynika ze specyfiki ludzkiej natury. W takiej sytuacji, warto dołożyć wszelkich starań do tego, aby budowany przez nas dom był wyjątkowy. Sposobem na to jest sztukateria, a więc nietypowe zdobienia elewacji (fasad czy też okien). Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki internetowej, aby znaleźć fachowców w tej dziedzinie.