Krótko o dentystach i leczeniu zębów

bólu zęba możliwe jest parę powodów jego wystąpienia, między innymi próchnica, stany zapalne dziąseł lub bardziej poważne problemy. Im wcześniej zgłosimy się z bólem zęba do odpowiedniego gabinetu stomatologicznego tym lepiej

Krótko o dentystach i leczeniu zębów

Nie czekaj z bólem zębów

W przypadku bólu zęba leczenie dentystyczne należy zacząć jak najszybciej. Zwlekanie z wizytą u stomatologa może jedynie pogorszyć stan naszego uzębienia. W razie bólu zęba możliwe jest parę powodów jego wystąpienia, między innymi próchnica, stany zapalne dziąseł lub bardziej poważne problemy.

Im wcześniej zgłosimy się z bólem zęba do odpowiedniego gabinetu stomatologicznego tym lepiej dla nas. Mniej zapłacimy za usługę leczenia, a ubytki będą znacznie mniejsze niż gdybyśmy bardzo długo zwlekali z wizytą.


Duże ubytki w zębie

W przypadku głębokich ubytków zęba dentyści często stosują tzw. leczenie kanałowe, które polega na dostaniu się do miazgi zębowej i wyciągnięciu wszystkiego co znajduje się wewnątrz. Każdy ząb ma różną liczbę kanałów, zęby z przodu mają po 1 lub 2, trzonowce i siekacze mają po 3 i więcej.

Zabieg ten jest to skomplikowany, podczas jego wykonywania robi się zdjęcie RTG aby sprawdzić czy kanał został poprawnie wypełniony. Po wypełnieniu kanałów ubytek w szkliwie wypełnia się plombą lub kompozytem, jednak sam ząb jest martwy z racji wyciągnięcia z jego kanałów wszystkich komórek nerwowych.


Wikipedia o endodoncji

Endodoncja ? dział stomatologii zachowawczej zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endodoncja