Krótko o transformatorach

elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmien

Krótko o transformatorach zamiana transformatorów

Co to jest transformator?


Transformator jest specjalna maszyna elektryczna, która służy do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego drogą indukcji z jednego obwodu elektrycznego do innego, zachowując tą samą częstotliwość prądu. Przynajmniej tyle mówi definicja tego typu urządzenia. W praktyce oznacza to po prostu przeniesienie energii elektrycznej z jednego urządzenia do drugiego, nie zmieniając przy tym częstotliwości tej energii elektrycznej. Zmianie ulega jednak napięcie elektryczne, ale nie w każdym przypadku. Innymi słowy mianem transformatora można określić urządzenie, które zmienia napięcie prądu kosztem jego natężenia. Pojęcie transformatora, jak widać, jest ściśle powiązane z fizycznymi właściwościami energii elektrycznej.


Własny dom ? instalacje elektryczne


Każdy dom w dzisiejszych czasach posiada liczne instalacje elektryczne. Mało kto zastanawia się nad tym jak one działają, a to przecież chociażby transformatory elektryczne umożliwiają odpowiednie funkcjonowanie wszystkich układów. Dziś w Polsce jedynie kilka procent regionów nie ma dostępu do prądu z sieci. Są to malutkie wioski położone najczęściej w górach, czy chociażby schroniska górskie. Kiedy zdarzy się, że prąd jest wyłączony, transformatory elektryczne nie działają, wtedy następuje panika. O ile duże firmy, przedsiębiorstwa czy szpitale lub policja, straż pożarna i tak dalej mają swoje agregaty, o tyle pojedyncze domy nie mają takich możliwości i muszą czekać na dostęp do dobrodziejstw jakie płyną z energii elektrycznej.



w USA czy w Niemczech. Ze względu na wysoką cenę nie

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator