Lepsze od basenu - sauna w ogrodzie

ynku. Średnica balii kąpielowych może być różna, ale zazwyczaj mieści się w przedziale od 1,5 metra do nawet 2,5. Balie ogrodowe najczęściej wykonuje się z wysokiej jakości drewna, które jest odporne na wysokie oraz niskie tempera

Lepsze od basenu - sauna w ogrodzie sauny ogrodowe beczka

Wygląd balii ogrodowych


Większość balii ogrodowych wyglądem przypominają walec, mogą być wyższe lub niższe, w zależności od modelu. Są przeznaczone do korzystania na zewnątrz budynku. Średnica balii kąpielowych może być różna, ale zazwyczaj mieści się w przedziale od 1,5 metra do nawet 2,5. Balie ogrodowe najczęściej wykonuje się z wysokiej jakości drewna, które jest odporne na wysokie oraz niskie temperatury. Do konstrukcji balii kąpielowych używa się świerku syberyjskiego lub termodrewna. Mogą być jednak wykonane z innych materiałów, takich jak włókno szklane czy polipropylen. Ważną częścią takich balii jest piecyk, często opalany na drewno, który podgrzewa wodę. Może on być zamontowany wewnątrz, jak i na zewnątrz konstrukcji.


Skąd pochodzi sauna?


Początki sauny sięgają niepamiętnych czasów. Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny. Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre. Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów. Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj. Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.


Kilka zasad korzystania z sauny


Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepszy rezultat korzystając z sauny powinniśmy się zastosować do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim przed wejściem do pomieszczenia sauny powinniśmy dokładnie umyć i dobrze osuszyć nasze ciało. Ponadto wchodząc do sauny nie należy mieć na sobie żadnych ubrań poza ręcznikiem. Po kilkunastu minutowej sesji, dla początkujących zaleca się nie dłużej niż 10 min, koniecznie trzeba wziąć chłodny prysznic. Można powtórzyć cały zabieg kilka razy, jednak najczęściej poleca się powtarzanie cyklu trzy razy. Przed kolejnym wejściem do sauny powinno się odpocząć 20-30 minut. Dzięki znajomości i zapamiętaniu kilku prostych kroków korzystanie z sauny będzie bezpieczne i przynoszące korzyści.