O pracy w geodezji

eodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków. Pod

O pracy w geodezji Istnieją tego rodzaju gałęzie biznesu, które prężnie rozwijają się na rynku lokalnym. Dobry przykład to . Dlatego dzisiaj o geodetach i pracy geodety.

Podział nieruchomości

Dla wielu geodeta kojarzy się z człowiekiem z dziwną tyczką i mierzącym nie wiadomo co. Geodezja to nie tylko pomiary i tworzenie mapek geodezyjnych. Geodeci zajmują się również podziałami nieruchomości: działek, gruntów czy budynków.

Podziały wykonuje na przykład gdy powstały spory pomiędzy współwłaścicielami gruntu o jego użytkowanie. W przypadku sprzedaży części nieruchomości lub przy dokupieniu gruntu i dołączenie go do już posiadanego. Wszelkie informacje o podziałach geodezyjnych i administracyjnych działek i nieruchomości można znaleźć w księgach wieczystych przechowywanych w sądzie.


Instrumenty geodety

Geodeci wykorzystują w swojej pracy wiele skomplikowanych przyrządów i instrumentów pomiarowych. Klasyczne i znane wszystkim tyczki, na których spoczywają pryzmaty.

Bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem wykorzystywanym do pomiarów kątów poziomych i pionowych jest tachimetr elektroniczny. Urządzenie służy geodetom do mapowania, czy też tachimetrii punktów i przetworzenie ich na mapkę, którą później wykorzystuje się jako dokumentację i to na nich właśnie bazują wszelkie późniejsze podziały administracyjne.


W encyklopedii, hasło: Podział nieruchomości

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości