Ruch, sport i odżywki

inaj o tym!Czas przyjmowania suplementów jest tak samo istotny jak same odżywki, które zażywamy. Jeżeli dany suplement należy przyjmować przed treningiem- tzw. przed treningówki- to właśnie wtedy należy go przyjąć. Nieprzestrzegan

Ruch, sport i odżywki Warto jest kupować u oficjalnych dystrybutorów danej marki odżywek. Pozwala to zachować wysoką jakość produktu jego niską cenę. Dobrym przykładem jest .

Przed po i w trakcie- nie zapominaj o tym!

Czas przyjmowania suplementów jest tak samo istotny jak same odżywki, które zażywamy. Jeżeli dany suplement należy przyjmować przed treningiem- tzw. przed treningówki- to właśnie wtedy należy go przyjąć. Nieprzestrzeganie tych czasów przyjmowania może poskutkować zmniejszyć ich dobroczynny wpływ na trening.

Zarówno przed, w trakcie jaki i po treningu jest mnóstwo rodzajów odżywek i każda ma inne działanie na organizm trenującego. Jednak jest jedna zasada, którą powinniśmy się kierować kupując odżywki: tańsze znaczy gorzej jakości, a pewnie nikomu nie trzeba mówić, że niższa jakość = gorszy efekt.


Węglowodany

Węglowodany stanowią najważniejszy składnik diety, ponieważ są podstawowym źródłem energii dla pracujących mięśni. Sportowcy stale narażeni są na niedobory tych składników, co powoduje spadek wydolności i zmęczenie. Podstawą jest założenie, że po zaspokojeniu zapotrzebowania organizmu człowieka na białko i tłuszcz, pozostałe potrzeby energetyczne zostaną pokryte przez węglowodany.

Oprócz funkcji energetycznej, węglowodany spełniają ważną rolę w organizmie. Dostateczna ilość sacharydów w pożywieniu jest niezbędnym warunkiem prawidłowych przemian tłuszczów i białek. Czynnikiem, który może zakłócić przebieg przemian węglowodanowych i tym samym tłuszczu i białka jest nadmiar tiaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapotrzebowanie_energetyczne_dla_sportowców


Body Mass Index (BMI)

BMI jest bardzo prosty w użyciu, jest jednak dosyć niedokładnym wskaźnikiem niedowagi i nadwagi oraz ryzyk chorób z nimi związanych. Kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, BMI zupełnie zdrowych, szczupłych i wysokich lekkoatletów może wskazywać na skrajną niedowagę (np. BMI Yohanna Diniza przy wzroście 185 cm i wadze 59 kg wyniesie 17,24). Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się między populacjami o różnych proporcjach ciała. I tak wśród Azjatów ryzyko cukrzycy jest znacząco wyższe przy niższych wartościach BMI3. Zawartość tłuszczu w organizmie jest też wyższa u kobiet, niż u mężczyzn przy normalnej masie ciała. W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa odpowiada za płodność i dojrzewanie płciowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wskaźnik_masy_ciała